Konkurrensverket går inte vidare med Hemnets anmälan – ”väcker viss förvåning”

Konkurrensverket meddelar att man inte går vidare med bostadsplattformen Hemnets anmälan mot konkurrenten Booli. Det rapporterar Dagens industri.
”Konkurrensverket anser inte att det finns tillräckliga indikationer på ett konkurrensproblem som skadar konkurrensen och konsumenterna”, står det i beslutet.
– Det är beslut som väcker viss förvåning och som vi är besvikna över, säger Hemnets presschef Staffan Tell, till Dagens industri.
I januari i år anmälde Hemnet konkurrenten Booli till konkurrensverket. I anmälan hävdade Hemnet att Booli snedvrider marknaden för bostadsannonser genom sitt statliga ägande av SBAB.
Så sent som i maj tidigare i år anslöt Boneo till Hemnets anmälan mot Booli och pekade på de koncernbidrag som Boneo mottagit från SBAB sedan 2019.
