Finanstid

Telia vill köpa Bredband2 – lockar med budpremie på 35 procent

Mattias AhlbergMattias Ahlberg
Pub:
Dela:
Telia köper Bredband2
Patrik Hofbauer, VD Telia. Foto: Telia pressfoto

Telia lägger kontantbud på Bredband2 – värderas till 3,1 miljarder

Telia meddelar att bolaget lägger ett rekommenderat kontanterbjudande på 3,25 kronor per aktie för att förvärva samtliga aktier i bredbandsoperatören Bredband2. Erbjudandet värderar bolaget till omkring 3,1 miljarder kronor.

Budet innebär en premie på 34,9 procent jämfört med Bredband2:s senaste stängningskurs och 46,8 procent mot den volymvägda genomsnittskursen de senaste 90 handelsdagarna.

Telias strategi: bredda tjänsterna och effektivisera

Enligt Telias koncernchef Patrik Hofbauer är affären ett led i bolagets strategi att fokusera på uppkoppling och kommunikationstjänster:

”Vi ser en möjlighet till ett samarbete som stärker både Telia och Bredband2 och samtidigt skapar värde för våra respektive kunder och ägare”, säger Hofbauer. Han pekar särskilt på möjligheten för Bredband2 att bredda sitt tjänsteutbud och effektivisera verksamheten.

Enligt Telia kan affären hjälpa Bredband2 att förbli konkurrenskraftiga i en snabbt föränderlig svensk bredbandsmarknad.

Styrelsen och storägarna ställer sig bakom

Bredband2:s styrelse rekommenderar enhälligt sina aktieägare att acceptera budet från Telia. Även de fem största ägarna – Alcur Fonder, Anders Lövgren, InfraCom Group, ODIN Small Cap och Mark Hauschildt – som tillsammans kontrollerar drygt 50 procent av aktierna, har redan åtagit sig att acceptera erbjudandet.

Budet villkorat 90 procents ägande

För att affären ska gå igenom kräver Telia ett godkännande som innebär att bolaget blir ägare till mer än 90 procent av aktierna i Bredband2.

FAQ – Vanliga frågor om Telias bud på Bredband2

Vad är budet värt?
Budet värderar Bredband2 till cirka 3,1 miljarder kronor.

Hur stor är budpremien?
34,9 procent över senaste stängningskurs och 46,8 procent över snittkursen de senaste 90 dagarna.

Rekommenderar Bredband2 att acceptera budet?
Ja, styrelsen rekommenderar enhälligt aktieägarna att acceptera.

Vad är syftet med affären enligt Telia?
Att stärka båda bolagen genom bredare tjänsteutbud och bättre operativ effektivitet.

När kan affären bli klar?
Affären är villkorad att Telia når över 90 procents ägande – exakt tidpunkt framgår inte men processen är inledd.