Svenska företag i AI-toppen – men halkar efter i investeringar

Svenska företag har kommit längre än många europeiska konkurrenter när det gäller att integrera artificiell intelligens (AI) i sina verksamheter. Men en ny undersökning visar att investeringarna inte hänger med – vilket kan göra att Sverige tappar sin försprångsposition.
Svenska bolag använder AI mer – men satsar mindre
En ny rapport från molntjänstleverantören Vultr, genomförd av S&P, visar att hälften av de svenska företagen redan har AI integrerat i sin kärnverksamhet. Det är betydligt mer än det europeiska genomsnittet.
Trots detta avsätter svenska företag bara 28 procent av sina IT-budgetar till AI-projekt, jämfört med 40 procent i övriga Europa.
– Undersökningen visar två tydliga trender: dels att svenska företag ligger i framkant när det gäller AI-integration, dels att de europeiska företagen redan planerar för större AI-investeringar framöver medan Sverige tyvärr riskerar att halka efter, säger Kevin Cochrane, marknadschef på Vultr.
AI driver lönsamhet – men investeringstakten är låg
För 56 procent av de svenska företagen bidrar AI redan till lägre kostnader och bättre marginaler. Globalt är tilltron ännu starkare: nio av tio företag uppger att AI-implementation gett mätbara förbättringar inom kundnöjdhet, intäkter och marknadsandelar.
Trots dessa resultat planerar svenska företag endast måttliga ökningar i AI-satsningar framåt. Under 2025 väntas investeringarna ligga kvar på 28 procent av IT-budgeten, medan Europas företag fortsätter att öka till 40 procent.
Infrastruktur och kompetens avgörande för framtiden
En av de största flaskhalsarna för svenska företag är brist på lagringsutrymme – ett problem som två av tre företagsledare ser som det största hindret för vidare AI-utveckling.
– De svenska företagen är redo att ta nästa steg i sin AI-utveckling, men det kräver investeringar i både infrastruktur och effektivare molnlösningar, och här ser vi att ambitionerna är lägre än ute i Europa, säger Kevin Cochrane.
För att möta framtida behov planerar svenska företag att öka sina satsningar på grafikprocessorer (GPU:er) och annan AI-hårdvara med 27 procent till 2026.
Andra viktiga slutsatser från undersökningen
-
Kompetens viktigare än pris i Europa: Europeiska företag prioriterar teknisk kunskap när de väljer AI-leverantörer.
-
Svenskar föredrar färdiga lösningar: Sex av tio svenska bolag anpassar existerande AI-system istället för att bygga egna.
-
Starka investeringar väntas i Europa: Nio av tio europeiska företag planerar att öka sina AI-satsningar nästa år.
Om undersökningen
Studien genomfördes av S&P på uppdrag av Vultr under 2025. Totalt deltog 2 003 personer, varav 34 från Sverige och 1 003 från övriga Europa.
FAQ: Svenska företag och AI-investeringar
Hur långt har svenska företag kommit med AI?
Enligt Vultrs undersökning har hälften av svenska företag redan integrerat AI i kärnverksamheten – högre än det europeiska snittet.
Varför satsar Sverige mindre på AI än övriga Europa?
Svenska företag lägger i snitt 28 procent av IT-budgeten på AI, jämfört med 40 procent i Europa. Det beror bland annat på lägre investeringsvilja i infrastruktur.
Vilka utmaningar är störst för svenska företag?
Brist på lagringsutrymme är det största hindret, enligt två av tre företagsledare.
Hur planerar svenska företag att möta AI-behoven framöver?
De största satsningarna väntas ske på GPU:er och specialiserad AI-hårdvara, med en ökning på 27 procent till 2026.