Finanstid

Rekordmånga akademiker arbetslösa – högsta nivån på 20 år

Mattias AhlbergMattias Ahlberg
Pub:
Upd:
Dela:
rekordmånga akademiker arbetslösa
Alexandra Oljans Ahlin, Kommunikationsstrateg, kommenterar utvecklingen. Foto: Pressfoto

Trots att sommarens arbetslöshet ofta stiger, visar nya siffror att läget för Sveriges akademiker är värre än på två decennier. I juli var över 19 000 akademiker arbetslösa, vilket är den högsta nivån på 20 år enligt färsk statistik från Akademikernas a-kassa. Prognosen pekar dessutom på att arbetslösheten kommer fortsätta öka under hösten.

Kraftig ökning på två år

Enligt statistiken var 19 231 medlemmar arbetslösa i juli, vilket är 826 fler än i juni. Jämfört med juli 2024 är det en ökning på 17 procent – och hela 55 procent högre än motsvarande månad 2023.

Vi är vana vid att arbetslösheten går upp under sommaren så ökningen är egentligen ingen överraskning, men vi är inte vana med att ha så här höga siffror på totalen. Och just nu ser vi inga tecken på en minskning – det kommer fortsätta att vara många som behöver den här ekonomiska tryggheten, säger Alexandra Oljans Ahlin, kommunikationsstrateg på Akademikernas a-kassa.

Långtidsarbetslösheten fortsätter att bita sig fast

En särskilt oroande trend är den växande långtidsarbetslösheten. I juli var 5 230 personer långtidsarbetslösa, vilket motsvarar en ökning på 24 procent på ett år. Det innebär att 27 procent av de arbetslösa akademikerna nu har varit utan jobb i över ett år.

Många medlemmar vittnar om att det är svårt och tar lång tid att få ett nytt jobb, och statistiken bekräftar tyvärr det. Kort tid i arbetslöshet är sällan några problem men när den blir längre blir det allt tuffare, fortsätter Oljans Ahlin.

Ersättningsnivåer och utbetalningar

Av de arbetslösa i juli fick 13 299 personer ersättning från a-kassan, vilket är nästan 1 000 fler än i juni. Ytterligare 5 932 deltog i arbetsmarknadspolitiska program och fick ersättning från Försäkringskassan.

Totalt betalades 289,5 miljoner kronor ut i juli – en kraftig ökning från 202,0 miljoner samma månad förra året. Skillnaden beror delvis på att juli 2025 hade fem utbetalningsdagar jämfört med fyra året innan.

Fakta: Akademikernas arbetslöshet juli 2025

  • Antal medlemmar: 795 921

  • Andel arbetslösa: 2,4 % (juli 2024: 2,1 %)

  • Totalt arbetslösa: 19 231 (juli 2024: 16 499)

  • Långtidsarbetslösa (mer än 1 år): 5 230 (juli 2024: 4 201)

  • Andel långtidsarbetslösa: 27 %

  • Utbetald ersättning: 289,5 miljoner kronor

FAQ – Akademikerarbetslöshet 2025

Varför är arbetslösheten bland akademiker rekordhög?
En kombination av svagare arbetsmarknad, konjunkturläge och längre rekryteringsprocesser har bidragit.

Är ökningen unik för sommaren 2025?
Nej. Arbetslösheten ökar ofta under sommaren, men årets nivå är den högsta på 20 år.

Vad innebär långtidsarbetslöshet?
Det definieras som arbetslöshet i över ett år. Andelen långtidsarbetslösa bland akademiker är nu 27 procent.

Hur mycket pengar betalades ut i a-kassa?
I juli 2025 betalades totalt 289,5 miljoner kronor ut i ersättning.