Finanstid

Perplexity vill köpa Chrome för 330 miljarder – kan förändra AI och webbläsarmarknaden

Mattias AhlbergMattias Ahlberg
Pub:
Dela:
Perplexity köper Chrome
Perplexity köper Chrome i jätteaffär. Foto: Pixabay

Det unga AI-bolaget Perplexity har lagt ett uppmärksammat bud på Googles webbläsare Chrome – en affär värd motsvarande 330 miljarder kronor. Flera stora riskkapitalfonder är redo att backa upp köpet, rapporterar Wall Street Journal.

Budet som skakar techvärlden

På tisdagen bekräftade Perplexity, känt för sin AI-baserade söktjänst, att man lämnat ett bud på 34,5 miljarder dollar för Chrome. Det är nästan dubbelt så mycket som Perplexitys egen värdering, som ligger på cirka 18 miljarder dollar.
Trots den höga prislappen uppger bolaget att flera investerare, inklusive tunga riskkapitalfonder, är villiga att skjuta till kapital om affären blir verklighet.

Politiskt tryck mot Google

Amerikanska myndigheter har i flera år velat se Google sälja Chrome, då webbläsaren anses bidra till företagets monopolliknande dominans på sökmarknaden. Utredningar pågår för att tvinga fram en försäljning, men hittills har Google motsatt sig planerna.

Chrome – webbläsaren som dominerar

Chrome har över 3,5 miljarder användare globalt och står för mer än 60 % av marknaden. Googles vd Sundar Pichai har tidigare sagt att en försäljning skulle skada företagets verksamhet och minska incitamentet att investera i ny teknik.

Perplexitys snabba expansion

Perplexity grundades i San Francisco 2022 och lanserade nyligen sin egen webbläsare, Comet. Bolaget har även visat intresse för att köpa den amerikanska delen av Tiktok.
Även OpenAI har tidigare uttryckt intresse för att förvärva Chrome, men inget konkret bud har offentliggjorts.

FAQ – Perplexity köper Chrome

1. Vad är Perplexity?
Perplexity är ett AI-företag som utvecklar avancerade sök- och frågetjänster. Det grundades 2022 i San Francisco.

2. Hur mycket erbjuder Perplexity för Chrome?
Budet ligger på 34,5 miljarder dollar, vilket motsvarar cirka 330 miljarder kronor.

3. Varför vill amerikanska myndigheter att Google säljer Chrome?
Myndigheterna anser att Google har en monopolliknande dominans på sökmarknaden och att Chrome bidrar till detta.

4. Hur stor marknadsandel har Chrome?
Chrome används av över 3,5 miljarder människor och står för mer än 60 % av den globala webbläsarmarknaden.

5. Har andra AI-bolag visat intresse för Chrome?
Ja, även OpenAI har tidigare uttryckt intresse för att köpa Chrome, men inget formellt bud har lagts.