Finanstid

Nyhet: Ferroamp lanserar tjänst som skyddar villaägare mot minuspriser på solel

Mattias AhlbergMattias Ahlberg
Pub:
Dela:
begränsa produktion av solel vid minuspriser
Kent Jonsson, VD Ferroamp. Foto: Ferroamp pressfoto

Från och med årsskiftet blir det olönsamt för villaägare att exportera solel till elnätet när spotpriserna är negativa. Som svar på detta lanserar svenska Ferroamp en ny tjänst som gör det möjligt att automatiskt begränsa produktionen av solel – även för de som saknar batteri. Det framgår av ett pressmeddelande.

Bakgrunden – varför uppstår minuspriser på el?

Minuspriser inträffar när elproduktionen är hög samtidigt som efterfrågan är låg. Under första halvåret 2025 var priserna negativa cirka tio procent av tiden i norra Sverige och sex procent i södra. Hittills har villaägare klarat sig tack vare skattereduktionen på 60 öre per kilowattimme, men när den försvinner vid årsskiftet blir det en ren förlust att leverera solel under dessa timmar.

Ny teknik från Ferroamp

Ferroamp är ett svenskt energioptimeringsbolag som utvecklat AI-baserade lösningar för smart styrning av batterier under namnet FerroAI. Från årsskiftet breddas tjänsten så att även solcellsägare utan batteri kan dra nytta av den. När spotpriset blir negativt minskar produktionen automatiskt – utan att kunden behöver stänga av solcellerna manuellt.

– Förutsättningarna i det svenska elnätet ändras hela tiden och vi utvecklar hela tiden nya funktioner i våra system för att stötta våra kunder, säger Ferroamps vd Kent Jonsson.

Fördelar för villaägare

  • Skydd mot att betala för att leverera solel vid minuspriser.

  • Bidrar till balans i elnätet genom att minska överproduktion.

  • Automatisering gör att ingen manuell hantering krävs.

För de som har batteri ger Ferroamps lösning redan idag ytterligare fördelar, som att maximera egenanvändningen av solel och kapa effekttoppar. På sikt planerar bolaget fler funktioner även för hushåll utan batteri.

FAQ – Vanliga frågor om Ferroamps nya tjänst

Vad innebär minuspriser på el?
Det betyder att elproducenter får betala för att leverera ut el till nätet när utbudet är större än efterfrågan.

Varför försvinner skattereduktionen på solel?
Från årsskiftet tas stödet på 60 öre/kWh bort, vilket tidigare gjort det lönsamt att sälja solel även vid negativa priser.

Behöver jag batteri för att använda Ferroamps lösning?
Nej, den nya tjänsten gäller även för solcellsägare utan batteri.

Hur fungerar styrningen i praktiken?
Systemet känner av när elpriset blir negativt och drar automatiskt ner produktionen så att exporten stoppas.

När blir tjänsten tillgänglig?
Lanseringen sker vid årsskiftet 2025/2026.