Konkursraset i juli: Är vändningen här för svenska företag?

Tydlig trendvändning: Konkurser minskar med 26 procent i juli
För första gången på tre år syns ett tydligt trendbrott i konkursstatistiken – konkurserna minskar i Sverige. Under juli gick endast 513 aktiebolag i konkurs, vilket är en minskning med hela 26 procent jämfört med samma månad i fjol. Även antalet drabbade anställda mer än halverades – från 2 889 till 1 410 personer.
– ”Det här är verkligen en hoppfull signal om att läget börjar ljusna”, säger Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe.
Totalt har 6 072 bolag gått i konkurs hittills i år, vilket är en minskning med två procent jämfört med samma period 2024.
Samtliga branscher visar nedgång – industrin i täten
En unik aspekt av juli månad är att alla branscher visar minskade konkurstal. Industrin sticker ut med en nedgång på hela 44 procent. Även bilhandeln (-30 %), fastighetsbranschen (-31 %) och hotell och restaurang (-26 %) visar tydliga förbättringar.
Byggsektorn, som ofta är känslig för konjunktursvängningar, minskade med 20 procent, medan detaljhandeln var svagast med endast fyra procents nedgång.
– ”Att även branscher som fastighet och bilhandel nu vänder neråt är ett styrkebesked,” menar Jacobsson.
Få större konkurser – men byggbranschen fortsatt utsatt
Endast två bolag med en omsättning över 100 miljoner kronor gick i konkurs i juli:
-
E Edvardsson Bygg AB – 162 Mkr i omsättning, 31 anställda
-
Continuum AB – 123 Mkr i omsättning, 148 anställda
Totalt var sex av de tio största konkurserna i juli kopplade till byggsektorn, vilket fortfarande signalerar risk inom branschen. Övriga stora konkurser kom från utbildning, industri och bilhandel.
Skatteanstånd fortsatt riskfaktor
23 procent av de konkursade företagen hade beviljats skatteanstånd – en siffra som varit stabil under året men fortsätter vara en tydlig indikator på framtida risk. Obetalda skulder från pandemin är fortsatt en belastning för många företag, enligt Creditsafe.
Nystartade aktiebolag håller jämn nivå
Under juli registrerades 3 521 nya aktiebolag, vilket är i nivå med samma månad förra året. Det finns idag cirka 795 000 aktiebolag i Sverige – en stabil grund för framtida tillväxt.
Branscher som haft det tuffast hittills i år
Trots det positiva julibeskedet visar helårssiffrorna att flera branscher fortsatt är hårt pressade:
-
Åkerier: +12 % fler konkurser jan–jul
-
Hotell & restaurang: +11 %
-
Detaljhandel: +4 %
FAQ – Vanliga frågor om konkurser i Sverige
Vad betyder det att konkurserna minskar?
Det tyder på ett stabilare företagsklimat, där fler företag klarar sig genom tuffa ekonomiska förhållanden.
Är det här början på en långsiktig återhämtning?
Det är för tidigt att säga säkert, men Creditsafe ser juli som det första tecknet på ett möjligt trendskifte.
Vilka branscher är fortfarande i riskzonen?
Åkerier, hotell och restaurang samt detaljhandeln har fortsatt fler konkurser än tidigare år.
Varför är juli en viktig månad?
Juli är normalt en lugn månad, vilket gör det enklare att identifiera ovanliga förändringar i trenden.