Humle Fonder rekryterar Mikael Löfdahl – tar VD-rollen och blir medförvaltare av småbolagsfonder

Humle Fonder stärker både ledning och analyskapacitet när Mikael Löfdahl tar plats som ny VD och medförvaltare vid sidan av Petter Löfqvist. Med över 25 års erfarenhet inom småbolagsanalys och investeringar tillför Mikael en djup aktiekompetens som matchar Humles tydliga fokus på småbolagsmarknaden. Det framgår av ett pressmeddelande.
Tydlig förstärkning av småbolagskompetensen
Enligt Petter Löfqvist är rekryteringen ett viktigt steg för fondbolaget:
– Mikael är ett efterlängtat tillskott till Humle. Han har en gedigen erfarenhet från den svenska och nordiska småbolagsmarknaden, både som analytiker och förvaltare. Tillsammans ska vi fortsätta bygga Humle på den inslagna vägen med fokus på att investera i bolag med långsiktiga förutsättningar att leverera vinsttillväxt och därigenom avkastning, säger Petter Löfqvist.
Lång erfarenhet från småbolagsförvaltning
Mikael Löfdahl har under hela sin karriär arbetat med småbolagsanalys och portföljförvaltning. Senast var han förvaltare av en svensk småbolagsfond och en nordisk hedgefond på FE Fonder. Tidigare har han även varit aktieanalytiker och småbolagsstrateg på Carnegie Investment Bank.
Satsar på analysdriven förvaltning och hållbarhet
Mikael ser fram emot att bidra till Humles fortsatta utveckling:
– Att komma in som Humles VD och medförvaltare bredvid Petter känns väldigt rätt. Vi har samma syn på vikten av en strukturerad och analysdriven förvaltningsstil och koncentrerade portföljer, där varje bolag ska bidra. Här finns även resurser för att växla upp hållbarhetsarbetet och skapa attraktiva investeringar framåt, säger Mikael Löfdahl.
Han betonar även att moderbolaget Atle ger Humle Fonder tillgång till en stark och visionär koncernmiljö med både kapital och tillväxtambitioner.
FAQ – Humle Fonders nya ledning
Vem är Mikael Löfdahl?
Han är en erfaren småbolagsförvaltare och analytiker med över 25 års erfarenhet från bland annat FE Fonder och Carnegie Investment Bank.
Vilken roll får han på Humle Fonder?
Han blir både VD och medförvaltare tillsammans med Petter Löfqvist.
Vilken typ av fonder förvaltar Humle?
Humle Fonder fokuserar på småbolagsfonder med en strukturerad och analysdriven investeringsprocess.
Varför rekryteras Mikael Löfdahl nu?
För att stärka bolagets småbolagskompetens, ledarskap och kapacitet att skapa långsiktig avkastning.