Finanstid
Annons

Global IPO-marknad rusar – Norden tar större plats i Europa

IPO marknaden 2026
Andreas Dalhäll, partner och IPO Leader på EY i Norden och Sverige. Foto: EY
Anton IvermanAnton Iverman
Pub:
Dela:

Den globala marknaden för börsnoteringar fick ett rejält lyft under årets andra kvartal. Antalet IPO:er ökade samtidigt som det totala kapitalet steg kraftigt, mycket tack vare SpaceX:s rekordnotering i USA. Samtidigt stärkte Norden sin position och stod för sex av de tio största börsnoteringarna i Europa, enligt EY Global IPO Trends 2026.

Annons

Norden tar en större del av Europas IPO-marknad

Under årets andra kvartal genomfördes 273 börsnoteringar globalt, jämfört med 248 under samma period 2025. Det totala kapitalet ökade till 151 miljarder dollar, mer än fyra gånger högre än året innan.

I Norden noterades tio bolag under kvartalet, jämfört med sex året före. Det samlade emissionsvärdet uppgick till omkring 1,3 miljarder dollar, en ökning med cirka 60 procent.

Europa som helhet stod för 25 noteringar och 2,7 miljarder dollar i rest kapital. Norden svarade därmed för 40 procent av noteringarna och nästan hälften av kapitalet.

Svenska teknikbolag spelade en viktig roll. Silex Microsystems blev den tredje största börsnoteringen i Europa under kvartalet med 215,7 miljoner dollar på Nasdaq Stockholm.

Annons

SpaceX dominerade den globala kapitalanskaffningen

Kapitalet på IPO-marknaden koncentreras allt mer till ett fåtal mycket stora affärer. SpaceX stod ensam för närmare hälften av allt IPO-kapital globalt hittills under året och drog in mer kapital än övriga börsnoteringar tillsammans under det andra kvartalet.

Efterfrågan är samtidigt fortsatt stark inom teknik och AI-relaterade sektorer som halvledare, energi, datacenter och robotik. Investerarna söker framför allt bolag som kan visa att AI leder till faktiska intäkter.

Lästips: EY: AI har blivit en nyckelfråga vid företagsförsäljningar

Riskkapitalbolag och private equity-ägare har dessutom återvänt till börsen som en väg att sälja sina innehav, i takt med att nyintroducerade aktier utvecklats positivt.

EY: Första halvåret är godkänt för Stockholm

Andreas Dalhäll, partner och IPO Leader för EY i Norden och Sverige, ser positivt på utvecklingen för den svenska marknaden.

”Första halvåret är godkänt för Stockholm. Svenska teknikbolag står sig väl, och Silex är ett bra exempel på det. Vi ska inte vänta oss noteringar under året i storleksordningen Verisure, men börsintroduktioner i storleksnivå med Silex är fullt möjliga framåt. Det viktigaste för ett bolag är att ta sig hela vägen till börsen, att aktien sedan stiger är ett välkommet plus.”

USA och Asien fortsätter att dominera

USA stod för merparten av kapitalanskaffningen under kvartalet med 117,6 miljarder dollar, främst tack vare SpaceX, trots att landet genomförde 45 börsnoteringar.

Kina och Hongkong välkomnade 93 noteringar till ett värde av drygt 24,5 miljarder dollar. Hongkong har hittills under året tagit in omkring 26,8 miljarder dollar, motsvarande cirka 14 procent av det globala IPO-kapitalet.

Indien hade flest börsnoteringar i världen med 102 hittills under året, men stod endast för omkring två procent av det globala kapitalet.

Mellanöstern utvecklades däremot svagt, där konflikterna i regionen bidrog till ett kraftigt fall i både antalet noteringar och kapitalanskaffningen under första halvåret.

Europa behöver stärka sin konkurrenskraft

Enligt Andreas Dalhäll är avståndet mellan USA och Europa fortfarande stort.

”Den amerikanska teknikmarknadens försprång är svår att komma i kapp. Skillnaden mellan USA och Europa är svindlande, även när vi räknar bort SpaceX. Det som fungerar i USA är teknik i kombination med fysisk verksamhet, man åker till rymden, bygger nya fabriker eller utvecklar banbrytande typer av reaktorer. Den kombinationen har vi ännu inte sett på noteringsscenen i Europa, och det kräver både lättare regelverk och ett större europeiskt självförtroende.”

FAQ

Hur utvecklades den globala IPO-marknaden under andra kvartalet 2026?

Antalet börsnoteringar ökade till 273 och det totala kapitalet steg till 151 miljarder dollar. Det är mer än fyra gånger högre än samma period året innan.

Varför ökade IPO-kapitalet så kraftigt?

Den främsta förklaringen är SpaceX rekordnotering på Nasdaq i USA, som ensam stod för närmare hälften av allt globalt IPO-kapital hittills under året.

Hur gick det för Norden?

Norden genomförde tio börsnoteringar under kvartalet och stod för sex av de tio största noteringarna i Europa.

Vilket svenskt bolag utmärkte sig?

Silex Microsystems blev den tredje största börsnoteringen i Europa under kvartalet med ett emissionsvärde på 215,7 miljoner dollar.

Vilka branscher lockar flest investerare?

Teknik, AI, halvledare, energi, datacenter och robotik är de sektorer som lockar störst investerarintresse.

Missa inte

Mest lästa just nu