En ny undersökning från Bank of America avslöjar att fondförvaltares förtroende för den amerikanska börsen nått sin lägsta punkt på 25 år. Den globala ekonomiska osäkerheten och farhågor om en kommande recession i USA gör att investerare nu ser sig om efter nya, mer stabila alternativ. Enkäten, som omfattar 195 regionala och globala fondförvaltare, visar att hela 89 procent av dessa förväntar sig en avtagande tillväxt i den amerikanska ekonomin under det kommande året.

Europa och guldet lockar investerarna

I takt med att optimismen kring USA svalnar, flyttas kapitalet mot Europa. En majoritet av de tillfrågade förväntar sig att den europeiska aktiemarknaden kommer att prestera bäst under året – med särskilt fokus på Tyskland och Spanien. Samtidigt ökar intresset för guld, som betraktas som en trygg hamn i oroliga tider. 42 procent av fondförvaltarna tror att guldet kommer att bli den bäst presterande tillgången under 2025.

Kina ses däremot i ett mer positivt ljus, då endast 4 procent av de tillfrågade räknar med en försvagad tillväxt där. Detta tros bero på förväntade ekonomiska stimulansåtgärder från kinesiska myndigheter.

Från cykliskt till defensivt

Den ökande osäkerheten på marknaden har tvingat många fondförvaltare att se över sina strategier. Cykliska sektorer som industri och bank får stå tillbaka till förmån för mer defensiva alternativ. Särskilt försäkringssektorn har seglat upp som ett nytt favoritsektor, medan allmännyttiga bolag och sjukvårdskoncerner också ökar i popularitet.

Enligt Bank of Americas rapport har bankaktier tappat sin tidigare topposition bland favoritsektorer. Investerarna väljer nu i större utsträckning stabila och utdelningsgenererande bolag – en spegling av den oro som råder kring den makroekonomiska utvecklingen.

Sammanfattning

Trenden är tydlig: förtroende för den amerikanska börsen är på rekordlåga nivåer och fondförvaltare flyr det osäkra amerikanska börsklimatet och letar efter stabilare alternativ i Europa och i säkra tillgångar som guld. Den globala investeringskartan ritas om, och 2025 ser ut att bli året då Europa återtar en ledande roll i världsekonomins finansiella centrum.