Finanstid
Annons

Svensk e-handel får tydligt styrkebesked efter svag period

e-handel maj
Den svenska e-handeln omsatte 15,4 miljarder kronor i maj 2026, en ökning med 37 procent jämfört med samma månad året innan. Foto: Depositphotos
Anton IvermanAnton Iverman
Pub:
Dela:

Den svenska e-handeln fick ett tydligt lyft i maj. Enligt Svensk Handels E-handelsindikator uppgick omsättningen till 15,4 miljarder kronor, vilket motsvarar en ökning på 37 procent jämfört med samma månad 2025.

Annons

Även om maj förra året visade ovanligt svag visar dagens siffror att konsumenternas köplust har återhämtat sig i takt med att konjunkturen gradvis förbättras.

Rekordmånga svenskar handlade på nätet

Under maj e-handlade 73 procent av konsumenterna, den högsta andelen som någonsin uppmätts för månaden. Samtidigt låg den genomsnittliga köpesumman per konsument på en rekordhög nivå för maj.

– Även om tillväxten får extra skjuts av förra årets svaga jämförelsetal är majsiffrorna givetvis ett rejält styrkebesked för e-handeln. Vi ser sakta men säkert hur konjunkturläget förbättras, och siffrorna vi presenterar är ett resultat av det, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.

Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel. Foto: Svensk Handel
Annons

Utlandshandeln fortsätter växa

Samtidigt som den svenska e-handeln växer fortsätter många konsumenter att handla från utländska aktörer. Under maj uppgav 21 procent att de e-handlat från utlandet.

Per Ljungberg pekar särskilt ut kinesiska onlineplattformar som en växande utmaning för svenska handlare.

– Att det fanns ett rejält sug efter att handla inför examensfiranden och stundande semestertider är uppenbart. Men vi ser fortsatt hur oroväckande stora mängder av konsumtionen enbart gynnar tveksamma kinesiska onlineplattformar. Vi är skeptiska, men hoppas givetvis att den nya tullavgiften som införs 1 juli får avsedd effekt.

Läs mer om den nya tullavgiften.

FAQ: Svensk e-handel

Hur mycket omsatte e-handeln i maj 2026?

Svensk Handels E-handelsindikator uppskattar e-handelns omsättning till 15,4 miljarder kronor.

Hur stor var ökningen jämfört med året innan?

Omsättningen ökade med 37 procent jämfört med maj 2025.

Hur många konsumenter e-handlade under maj?

73 procent av konsumenterna uppgav att de handlade på nätet under månaden, vilket är den högsta majnoteringen hittills.

Hur många handlade från utländska nätbutiker?

21 procent av konsumenterna uppgav att de e-handlat från utlandet under maj.

Vad ligger bakom den starka utvecklingen?

Förbättrat konjunkturläge, ökad köplust inför sommar och examensfiranden samt högre genomsnittliga köpesummor bidrog till uppgången.

Missa inte

Mest lästa just nu