Soltakspionjären möter motgångar
Det svenskgrundade solpanelsbolaget Sunroof, känt för sina innovativa taklösningar och kändisinvesteringar, har begärt sitt svenska dotterbolag i konkurs. Moderbolaget, grundat av Karol Kaniuk och lett av hans bror, techprofilen Lech Kaniuk, har haft en turbulent resa sedan starten 2019. Trots att bolaget lockat riskkapital på över 460 miljoner kronor, bland annat från skidprofilerna Jon Olsson och Jens Byggmark, har de ekonomiska utmaningarna blivit för stora.
Konkursen – ett strategiskt beslut
Enligt handlingar från Bolagsverket inleddes konkursprocessen för Sunroof Sverige AB dagen innan julafton. Kenneth Nilsson från Setterwalls Advokatbyrå har utsetts till konkursförvaltare. När Di Digital kontaktade honom förklarade han att konkursen främst beror på att bolaget inte längre kan betala sina skulder, en vanlig grund för konkurs.
”Vi har själva beslutat att försätta det svenska dotterbolaget i konkurs”, skriver Lech Kaniuk i ett mejl till Di Digital. Han anger den svenska marknadens svaga utveckling och en mindre finansieringsrunda än förväntat som huvudorsaker.
Fokus på andra marknader
Trots problemen i Sverige visar Sunroof tillväxt i andra länder. Under 2023 steg omsättningen i det svenska dotterbolaget med 28 procent till 105 miljoner kronor, men förlusten landade på 45 miljoner kronor. Bolaget har valt att prioritera Polen och Tyskland, där de ser större potential för tillväxt och momentum.
Lech Kaniuk, som numera bor i Polen, har samlat administrativa resurser i städer som Gdansk, Lodz och Warszawa. Han planerar också att ta in ytterligare 50 miljoner kronor i en finansieringsrunda, där han själv lovat att bidra med 1 miljon kronor.
”Vi förhandlar med en extern aktör som ska sköta försäljning och installation av våra soltak i Sverige”, säger Kaniuk.
Från Onlinepizza till solpaneler
Lech Kaniuk, som växte upp i Vänersborg som son till polska invandrare, har en framgångsrik karriär bakom sig. Han blev känd genom att lansera Onlinepizza i Polen och senare göra en lukrativ exit när bolaget blev en del av Delivery Hero. Sunroof, som han anslöt sig till 2018, grundades av hans bror Karol och bygger integrerade solpaneler som täcker hela takets yta – en innovation som lockat stora investeringar.
Framtiden för Sunroof
Trots motgångarna i Sverige är framtiden för Sunroof långt ifrån avgjord. Bolaget satsar nu på sina starkaste marknader och söker nya samarbeten för att återuppta verksamheten i Sverige. Lech Kaniuk förblir optimistisk:
”Vi har långtgående dialoger med en industriell partner som vill gå in,” säger han.
Med sin bakgrund av framgångsrika entreprenörsprojekt är det ännu för tidigt att räkna ut Sunroof och dess vision om hållbara, estetiska soltak. Frågan är om strategin att satsa internationellt kommer att rädda bolagets framtid.