Finanstid
Annons

Stockholmsbörsen vände upp – Saab rusade efter Nato-uppgifter

Börsen inleder i moll – SKF stiger
Stockholmsbörsen har öppnat Foto: Christine Olsson/TT
TT NyhetsbyrånTT Nyhetsbyrån
Pub:
Upd:
Dela:

Inledningen gick i moll, men vid dagens slut hade Stockholmsbörsen ökat klart – med Saab som ett av dragloken. Vid stängning låg det breda OMXS-indexet på plus 1 procent.

Annons

Saab ökade med 8,6 procent efter uppgifter till nyhetsbyrån Reuters om att försvarsalliansen Nato planerar att ersätta en nuvarande flotta övervakningsplan med en variant tillverkad av den svenska försvarskoncernen.

På storbolagslistan OMXS30 var det glada miner även hos Astra Zeneca, som plussade på 4,9 procent. I botten av listan handlades gruvkoncernen Boliden och verkstadsjätten ABB, ned 2,9 respektive 1,3 procent.

De muntra börsminerna märktes även ute i Europa, där London, Paris och Frankfurt alla stängde mer eller mindre kraftigt uppåt.

På råvarumarknaden fortsätter oljepriset falla. Ett fat Nordsjöolja kostar vid 17.30-tiden under 71 dollar per fat.

Missa inte

Mest lästa just nu