Finanstid

Skandinaviens konkursår 2025 visar stora skillnader mellan Sverige, Norge och Danmark

RedaktionenRedaktionen
Pub:
Dela:
Konkursåret 2025 i Skandinavien
Skandinavien åt vitt olika håll i statistiken. Foto: DepositPhotos

Konkursåret 2025 blev ett tydligt stresstest för det skandinaviska näringslivet. Trots gemensamma makroekonomiska utmaningar utvecklades konkurserna mycket olika i Sverige, Norge och Danmark. Samtidigt finns gemensamma nämnare där bygg, fastighet och handel fortsatt spelar en avgörande roll. Konkursåret 2025 präglas därför både av oro och begynnande stabilisering. Det framgår av ett pressmeddelande från Creditsafe.

Annons

Överblick: konkurser i Skandinavien 2025

Under året minskade andelen företag som gick i konkurs i samtliga tre länder, men skillnaderna i nivå och utveckling är fortsatt stora.

Sverige noterade 10 158 konkurser, vilket är oförändrat jämfört med 2024. Norge minskade antalet konkurser med fyra procent till 3 694. Danmark gick i motsatt riktning med en ökning på fem procent till 5 669 konkurser.

Sett till konkursandel sticker Danmark ut med 1,52 procent av aktiebolagen i konkurs. Sverige landade på 1,26 procent medan Norge hade den lägsta konkursandelen på 0,90 procent.

konkursstatistik
Källa: Creditsafe
Annons

Danmark har högst konkursutsatthet i Skandinavien

Danmark är det land som uppvisar det mest pressade konkursläget. Under 2025 ökade konkurserna, och utvecklingen blev särskilt tydlig under årets sista månader. I december steg konkurserna kraftigt, vilket signalerar att många företag fortsatt har svårt att hantera kostnader, räntor och svag efterfrågan.

Bygg och anläggning samt handel är de mest utsatta branscherna. Konkursökningarna är inte längre koncentrerade till Köpenhamnsområdet utan syns tydligt även i Själland och Nordjylland. Även Grönland visar stora procentuella uppgångar, vilket belyser hur sårbara mindre marknader är vid snabba ekonomiska skiften.

– Vi har sett en stigning i konkurser genom hela året, särskilt mot slutet. Det vittnar om ett fortsatt tryck på företagen, även om vissa makroekonomiska indikatorer pekar i en mer positiv riktning, säger Morten Kofoed-Larsen, Country Manager på Creditsafe Danmark.

Norge minskar konkurser men fastigheter blir ny risksektor

På ytan blev 2025 ett ljusare år för Norge. Antalet konkurser minskade, och landet har nu den lägsta konkursandelen i Skandinavien. Bygg och anläggning, som tidigare var hårt drabbat, bidrog till förbättringen efter att de största konkurstopparna passerades under 2024.

Bakom den positiva helhetsbilden växer dock nya risker. Fastighetssektorn utvecklades till årets tydligaste krisbransch med en konkursökning på hela 67 procent. Under hösten accelererade konkurserna snabbt, till följd av en långvarigt stillastående fastighetsmarknad och efterverkningar från byggsektorns problem.

– Det är positivt med en nedgång, men vi ska vara försiktiga med att dra för långtgående slutsatser. Fastighetsbranschen har seglat upp som en ny krisbransch, och effekterna från byggsektorn sprider sig nu vidare, säger Per Fjærestad, Country Manager på Creditsafe Norge.

Sverige når rekordnivåer men visar tecken på stabilisering

Sverige fortsätter att ha flest konkurser i absoluta tal. Under 2025 gick 10 158 aktiebolag i konkurs, vilket är en historiskt hög nivå men samtidigt i princip oförändrat från året innan.

Samtidigt finns flera stabiliserande signaler. Konkursandelen sjönk till 1,26 procent, ned från 1,30 procent under 2024. Nyföretagandet ökade dessutom med 11 procent, vilket stärker bilden av en ekonomi som långsamt rör sig mot återhämtning.

– Den kraftiga ökning vi sett de senaste åren har nu planat ut. Även om många företag fortsatt är pressade ser vi flera tecken på en gradvis stabilisering och en försiktig optimism inför 2026, säger Henrik Jacobsson, VD på Creditsafe Sverige.

Åkerier, detaljhandel och bilhandel var de mest utsatta branscherna. Byggsektorn stod för flest konkurser i antal men visade samtidigt en minskning jämfört med 2024. Industrin förbättrades tydligt, medan tidigare skatteanstånd fortsatt är en osäkerhetsfaktor inför kommande år.

Annons

Gemensamma drag men olika nationella förutsättningar

Trots stora skillnader mellan länderna finns tydliga gemensamma nämnare. Bygg, fastighet och handel fortsätter att vara avgörande för konkursutvecklingen, antingen som bromskloss eller som möjlig vändpunkt. Skillnaderna mellan Sverige, Norge och Danmark visar samtidigt hur nationella marknadsförutsättningar, skuldsättning och efterverkningar av tidigare krisår formar utvecklingen på olika sätt.

Utsikter för 2026 präglas av försiktig optimism

Inför 2026 finns tecken på en gradvis förbättring i Skandinavien. Om räntor stabiliseras, investeringar tar fart och hushållens konsumtion stärks kan konkursnivåerna fortsätta nedåt. Återhämtningen väntas dock ske i olika takt, och nya risker, särskilt inom fastighet och handel, kommer fortsatt att kräva vaksamhet.

FAQ om konkursåret 2025 i Skandinavien

Vilket land hade flest konkurser 2025
Sverige hade flest konkurser i absoluta tal med 10 158 aktiebolag.

Vilket land har högst konkursandel
Danmark har den högsta konkursandelen med 1,52 procent av aktiebolagen i konkurs.

Varför ökade konkurserna i Danmark
Ökningen drivs främst av bygg, anläggning och handel samt ett ökat tryck mot slutet av året.

Vilken bransch är mest utsatt i Norge
Fastighetssektorn är den tydligaste krisbranschen i Norge med en kraftig konkursökning under 2025.

Finns det tecken på återhämtning inför 2026
Ja, samtliga tre länder visar tecken på stabilisering och försiktig optimism, även om riskerna kvarstår.