Kraftigt intresse inför avslutande veckan

Med bara två dagar kvar till att teckningsperioden avslutas har Proport Invests pågående nyemission passerat en teckningsnivå på 90 procent. Intresset har varit mycket stort – inte bara från befintliga aktieägare utan även från nya investerare som fått upp ögonen för bolaget. Emissionen pågår till och med den 12 juni 2025, eller tills erbjudandet blir fulltecknat. Tilldelning sker löpande. Det framgår av ett pressmeddelande.

Intresset har varit överväldigande, både från våra befintliga aktieägare och från nya investerare som upptäckt vår unika modell, säger bolagets vd Marko Rado.

Läs mer och ta sista chansen att teckna aktier här

Möjlighet till ytterligare teckning

Enligt Marko Rado har många befintliga investerare som redan tilldelats aktier uttryckt önskemål om att teckna ytterligare. Även det är möjligt, bekräftar han – dock med förbehåll.

Man kan absolut anmäla sig för ytterligare teckning. Vi hoppas kunna tilldela även dessa, även om det naturligtvis inte kan garanteras när vi nu närmar oss fullteckning, förklarar Rado.

Digitalt informationsmöte – sista chansen den 10 juni

För den som vill fördjupa sig i bolaget, affärsmodellen och framtidsutsikterna hålls ett sista digitalt informationsmöte tisdagen den 10 juni klockan 17.00. Mötet riktar sig både till befintliga aktieägare och nya potentiella investerare. Enligt Rado kommer det att bli ett avslutande tillfälle med högt deltagande.

Det blir roligt att hålla vårt sista möte innan stängningen. Vi ser fram emot ett riktigt bra avslutande informationsmöte, säger han.

En emission som lockat brett

Nyemissionen har hittills kännetecknats av bred investerarskara och ett starkt gensvar från marknaden, såväl nya som befintliga investerare har fått upp ögonen för möjligheten enligt Marko Rado.

📌 Fakta

  • Teckningsperiod: Pågår till 12 juni 2025 eller tills fulltecknat

  • Tilldelning: Sker löpande

  • Informationsmöte: Sista chansen den 10 juni, kl. 17.00 (digitalt) (För både befintliga ägare och intressenter) Anmälan per e-post till ir@proport.se krävs.

 

Disclaimer: Proport Invest är ägare i Finanstid Media AB. Investerare uppmanas att läsa investeringsunderlaget på länkarna för att skapa en egen uppfattning om investeringserbjudandet.