Finanstid
Annons

Patentutgång hotar Novo Nordisks succéläkemedel

Patent löper ut – pris på Ozempic kan pressas
Patent på semaglutid, som finns i bland annat Ozempic, löper ut i flera länder i år. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT
TT NyhetsbyrånTT Nyhetsbyrån
Pub:
Dela:

Efter ett turbulent år väntar nya utmaningar för läkemedelsjätten Novo Nordisk. Konkurrenterna står redo att hoppa på tåget när patentet på bolagets försäljningssuccé löper ut på flera marknader.

Annons

Det var först tänkt som enbart behandling av diabetes men har på senare år seglat upp som det hetaste viktminskningspreparatet. En läkemedelssubstans vid namn semaglutid har fått hela världen att prata om danska Novo Nordisk och deras Ozempic och Wegovy.

Men bantningsjättens framgångssaga har det senaste året stött på en hel del utmaningar som väntas hänga kvar framåt. Dels handlar det om ökad konkurrens, inte minst från amerikanska Eli Lilly, dels om pressade priser. Ovanpå det löper dessutom patentet på semaglutid ut i flera länder.

Det är en cocktail, säger Per Hansen, sparekonom på Nordnet i Danmark.

Annons

Prispress väntas

I Europa och USA dröjer det, men i Kanada gick patentet ut redan i januari i år. I Indien, där man ser ett ökande problem med övervikt och fetma, gör sig landets stora läkemedelsindustri redo för att ta upp kampen om generiska, billigare versioner av försäljningssuccén när patentet går ut i mars. Novo Nordisk själva lanserade Ozempic i Indien i fjol precis som Eli Lilly vars viktminskningsläkemedel går under namnet Mounjaro.

När man har ett patent på ett läkemedel och patentet går ut så kommer det ju att prispressas väldigt mycket. Det blir en stor omställning för ett företag, om man inte lyckas få fram en uppföljare, säger Mattias Arvidsson, enhetschef på Patent- och registreringsverket.

Analytiker ser, enligt CNN, ett potentiellt priskrig framför sig som kan komma att sänka priset på preparatet med 90 procent i Indien, världens folkrikaste land. Där står flera företag redo att börja tillverka generiska varianter, däribland Dr Reddy’s som har som mål att lansera sin produkt i över 80 länder nästa år.

Branschens spelregler

Företaget som tillverkar generiska kopior efter att patentet har gått ut måste göra precis samma grundläggande arbete när det gäller kvaliteten. Men det kostar inte lika mycket och det är en mindre komplicerad process, säger Dag Larsson på Lif, branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen.

Hur kopior kommer att slå mot Novo Nordisk är svårbedömt och att patent löper ut är något som bolag inom branschen ständigt måste förhålla sig till.

Det här är spelreglerna helt enkelt. I och med att det här är affärsvillkoren på lång sikt så måste man ständigt fylla på med nya produkter i sin portfölj för att kunna upprätthålla en tillväxt, säger Dag Larsson.

Missa inte

Mest lästa just nu