Finanstid
Annons

Omstridda spelsajten svartlistas i Danmark

Kontroversiell spelsajt blockeras i Danmark
Polymarkets app på en telefon. Arkivbild. Foto: Erin Hooley/AP/TT
TT NyhetsbyrånTT Nyhetsbyrån
Pub:
Dela:

Den kontroversiella spelsajten Polymarket har blockerats i Danmark.

Annons

Beslutet bekräftas av Teleindustrien, branschorganisationen för landets teleoperatörer för danska TV 2, och sker efter ett domslut i juli.

Polymarket som är en så kallad prediktionsmarknad har blivit kraftigt ifrågasatt den senaste tiden. Spelplatsen har blivit känd för att erbjuda spel på olika geopolitiska händelser som exempelvis om USA ska anfalla Iran eller vad som ska hända i Ukrainakriget, något som ifrågasatts ur ett etiskt perspektiv.

Utöver detta har det också funnits uppgifter om insiderspel där bland annat The New York Times kunnat visa på stor spelaktivitet inför amerikanska attacker mot Iran.

Beslutet innebär dock enbart att sajten omfattas av en så kallad DNS-blockering. Med VPN-lösningar kan spelare kringgå blockeringen, rapporterar TV 2.

Missa inte

Mest lästa just nu