Finanstid
Annons

Brand vid gigantiskt oljeraffinaderi efter drönarattack

Kraftig produktionsminskning i stora oljeländer
Stoppet för civil fartygstrafik i Hormuzsundet har tvingat Saudiarabien, Irak, Förenade arabemiraten och Kuwait att minska sin oljeproduktion med en tredjedel. Arkivbild Foto: John Moore AP/TT
TT NyhetsbyrånTT Nyhetsbyrån
Pub:
Upd:
Dela:

Förenade arabemiraten har stängt ned ett av världens största oljeraffinaderier efter en iransk drönarattack. Det rapporterar Bloomberg med hänvisning till källor.

Annons

Drönarattacken orsakade en brand i det industriområde där det stora Ruwais-raffinaderiet ligger.

Ägaren Abu Dhabi National Oil Co utreder skadorna på sina anläggningar. Raffinaderiet har en produktionskapacitet på 922 000 fat olja per dag.

Enligt Bloombergs källor har regionens fyra stora oljeländer – Saudiarabien, Irak, Förenade arabemiraten och Kuwait – inför branden sammantaget redan dragit ned på produktionen med 6,7 miljoner fat per dag.

Det motsvarar en produktionsminskning med en tredjedel jämfört med hur det såg ut innan USA:s och Israels attack mot Iran den 28 februari och de iranska motattackerna mot mål i hela Mellanöstern.

Missa inte

Mest lästa just nu