Nanexa rusar efter miljardavtal med Novo

Uppsalabaserade forskningsbolaget Nanexa rusar efter rekordavtalet som tecknades med danska Novo på torsdagskvällen.
När fredagshandeln öppnade bytte aktier händer vid 15,50 kronor per aktie, det motsvarar en kursrusning på över 160 procent jämfört med gårdagens stängningskurs. Strax innan 10-tiden handlas aktien fortsatt volatilt och befinner sig vid 13 kronor per aktie, ner från nivåerna i den inledande handeln men upp över 120 procent från igår.
På torsdagskvällen meddelade Nanexa att bolaget ingått ett globalt exklusivt licens- och samarbetsavtal med Novo. Avtalet gäller användningen av Nanexas teknologiplattform Pharmashell för vissa peptidbaserade läkemedel.
Läkemedlen riktas mot obesitas, typ 2-diabetes och andra kardiometabola indikationer.
Av den totala möjliga ersättningen består 615 miljoner euro, motsvarande cirka 7 miljarder kronor, av en initial betalning samt utvecklings- och regulatoriska milstolpebetalningar. Resterande milstolpebetalningar är försäljningsrelaterade.
Nanexa har dessutom rätt till en låg ensiffrig royalty på den globala nettoförsäljningen av produkter som utvecklas inom avtalet.
Nanexas vd David Westberg uppgav i en intervju med Nyhetsbyrån Direkt att han är nöjd med den relativt framtunga ersättningen i avtalet, det skriver Nyhetsbyrån.
Vidare har forskningsbolaget rätt till en initial ersättning och potentiella milstolpebetalningar på sammanlagt upp till 1,165 miljarder euro, eller 13,2 miljarder kronor.
