Investor backar Electrolux i jätteemission på 9 miljarder

Electrolux Group befinner sig mitt i en genomgripande förändringsresa. Bolaget offentliggör nu en kombination av massvarsel, fabriksnedläggningar, ett strategiskt partnerskap med kinesiska Midea Group och en fullt garanterad företrädesemission på 9 miljarder kronor.
Plockar in 9 miljarder
Styrelsen för vitvarubolaget Electrolux har beslutat om en fullt garanterad företrädesemission om cirka 9 miljarder kronor, förutsatt godkännande från en extra bolagsstämma som väntas hållas den 27 maj 2026. Emissionen stöds av bolagets huvudägare Investor AB, som åtagit sig att teckna sin pro rata-andel och dessutom garantera ytterligare 18,78 procent av emissionen, enligt ett pressmeddelande.
– Genom den planerade, fullt garanterade företrädesemissionen, som stöds av vår huvudägare Investor AB, får alla befintliga aktieägare möjlighet att delta i Electrolux Groups transformationsresa. Vi är övertygade om att detta är rätt väg att gå för att säkerställa att företaget förblir starkt, konkurrenskraftigt och väl positionerat inför framtiden, kommenterar Torbjörn Lööf, styrelseordförande i AB Electrolux.
Fördelning av bruttolikviden
Midea-partnerskapet: 1,0 till 1,5 miljarder kronor går till det strategiska samarbetet med kinesiska Midea Group i Nordamerika, med fokus på kyl/frys och tvätt/tork.
Effektiviseringsplan: 2,0 till 2,5 miljarder kronor finansierar en tvåårig plan för global tillverkningsoptimering och personalminskningar.
Tillväxtinitiativ: 1,0 miljard kronor avsätts för expansion av produktkategorier och nya marknader.
Stärkt balansräkning: 4,0 till 5,0 miljarder kronor används för att stärka den finansiella strukturen och hålla investment grade-kreditbetyg.
Partnerskapet med Midea: vad händer i Nordamerika?
Electrolux ingår ett långsiktigt strategiskt partnerskap med Midea Group för tillverkning och försäljning av kyl/frys och tvätt/tork i Nordamerika. Partnerskapet förväntas inledas under det tredje kvartalet 2026 och beräknas generera kostnadseffektiviseringar om ungefär 0,6 miljarder kronor under år tre.
Avtalet innebär dock en nettominskning med cirka 1 500 anställda under 2026, även om tillverkningssamriskföretaget i Anderson väntas anställa upp till 1 200 personer under 2027 och 2028 när fabriken omvandlas till produktion av tvätt och tork. Electrolux räknar med negativa engångsposter på totalt cirka 2,4 miljarder kronor kopplade till partnerskapet, varav ungefär 0,9 miljarder kronor påverkar kassaflödet.
Fabrikerna i Ungern och Chile stängs
Den 22 april 2026 offentliggjorde Electrolux beslutet att avsluta produktionen vid fabriken i Jászberény i Ungern, som tillverkar kylskåp. Produktionen väntas upphöra vid årets slut och beslutet berör ungefär 600 anställda. En omstruktureringskostnad på cirka 0,6 miljarder kronor kommer att belasta rörelseresultatet för region Europa, Mellanöstern och Afrika samt Asien och Stillahavsområdet under det andra kvartalet 2026.
Den 31 mars 2026 meddelade bolaget stängningen av fabriken i Santiago i Chile, med effekt från slutet av april 2026. Beslutet påverkar ungefär 400 anställda och medför en omstruktureringskostnad på cirka 0,5 miljarder kronor som belastar Latinamerika-regionens rörelseresultat för det första kvartalet 2026.
Så gick det i Q1 2026
Electrolux Groups nettoomsättning uppgick till 30 miljarder kronor under det första kvartalet 2026, med ett rörelseresultat exklusive engångsposter på 0,2 miljarder kronor. Den nordamerikanska marknaden för vitvaror föll med 10 procent jämfört med föregående år, vilket slog hårt mot resultatet. Rörelseresultatet i Nordamerika uppgick till -0,9 miljarder kronor.
Utöver marknadsraset drabbades resultatet av en förändring i redovisningsantaganden för kundrabatter samt inledandet av en frivillig återkallelse av ett begränsat antal Frigidaire-gasspisar, vilket sammantaget kostade 0,3 miljarder kronor i rörelseresultat. Det operativa kassaflödet efter investeringar landade på -4,6 miljarder kronor.
Europa och Latinamerika går däremot åt rätt håll. Båda regionernas rörelseresultat förbättrades jämfört med samma period föregående år och uppgick till 0,6 miljarder kronor vardera.
Tidplan för företrädesemissionen
Teckningskursen offentliggörs runt den 22 maj 2026. Avstämningsdagen beräknas till den 29 maj 2026. Teckningsperioden löper från 2 till 16 juni 2026. Handel med teckningsrätter sker på Nasdaq Stockholm från 2 till 11 juni 2026.
