Handelsstoppad aktie och polisanmälan – EY granskar Train Alliance

Train Alliance har beslutat att anlita EY för att genomföra en oberoende forensisk utredning. Det framgår i ett pressmeddelande från bolaget på onsdagen. Bakgrunden är att den tidigare styrelseledamoten Otto Persson har polisanmälts av bolagets samarbetspartner och storägare Polar Structure.
Lästips: Polisanmälan mot ledande befattningshavare i First North-bolag – aktien handelsstoppad
EY granskar avtal och transaktioner
Utredningen ska undersöka om några oegentligheter förekommit i bolaget. EY kommer att granska avtal kopplade till hyresförhållanden, fastighetstransaktioner och aktieöverlåtelser.
”Styrelsen har en dialog med Polar Structure om den uppkomna situationen och arbetar nu för att förstå och kunna klarlägga vad som har föranlett polisanmälan”, säger styrelseledamoten Nicole Haman.
Verksamheten fortsätter som vanligt
Train Alliance uppger att den operativa verksamheten fortsätter som vanligt under tiden som utredningen pågår. Bolaget planerar att återkomma med mer information när den finns tillgänglig.
Sedan 2 mars är Train Alliance-aktien handelsstoppad på First North.
Polar Structure är både samarbetspartner och den största aktieägaren i Train Alliance. Totalt äger Polar Structure 26,2 procent av kapitalet och 29,9 procent av rösterna i First North-bolaget.
FAQ om Train Alliance-utredningen
Varför gör Train Alliance en utredning?
Bolaget har anlitat EY efter att den tidigare styrelseledamoten Otto Persson polisanmälts av Polar Structure.
Vad ska utredningen granska?
EY ska granska avtal om hyresförhållanden, fastighetstransaktioner och aktieöverlåtelser.
Påverkas bolagets verksamhet?
Enligt Train Alliance fortsätter verksamheten som vanligt under utredningen.
