Ett av de första ärendena med ny förverkandelagstiftning
Åklagare vid Ekobrottsmyndigheten har åtalat fem personer för grova ekobrott där företag har använts som brottsverktyg. Ärendet är ett av de första där den nya förverkandelagstiftningen har tillämpats. Det framgår av ett pressmeddelande.
Brottsmisstankar och omfattning
Brottsmisstankarna gäller grova skattebrott, grova bokföringsbrott, grov näringspenningtvätt och grovt bedrägeri. Enligt åtalet har brottsligheten genererat cirka tolv miljoner kronor i undandragen skatt under perioden 2022–2023.
Användning av penningtvättsbolag
Flera bolag har varit inblandade i brottsligheten. Huvudmannen påstås tillsammans med andra ha begått skattebrott i två olika bolag. De illegala vinsterna från skattebrotten har därefter förts över till så kallade penningtvättsbolag, det vill säga bolag utan verklig verksamhet, skapade enbart för att tvätta brottsvinster. Dessa bolag har styrts av huvudmannen genom så kallade målvakter, som formellt varit bolagens företrädare.
– Penningtvättsbolagen har sedan slussat vidare pengarna till privatpersoner som svarta löner eller till den huvudmisstänkte själv och närstående personer till honom, säger Jonas Bergendahl, förundersökningsledare och kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Stockholm.
Stora värden har säkrats
Ekobrottsmyndighetens utredare har säkrat betydande tillgångar för framtida förverkanden.
– Det rör sig bland annat om en bostadsrätt, ett flertal exklusiva fordon, bankmedel, handväskor, möbler och inredning, säger Jonas Bergendahl.
Det sammanlagda värdet av det som yrkas förverkat uppgår till cirka 6,3 miljoner kronor.
Ny lagstiftning ger utökade möjligheter
Den nya förverkandelagstiftningen, som trädde i kraft i november förra året, har spelat en central roll i ärendet. Enligt Jonas Bergendahl har lagen gett nya möjligheter att rikta förverkandeyrkanden även mot närstående till de misstänkta.
– Vi har haft stor nytta av den nya förverkandelagstiftningen. Till exempel har vi framställt ett självständigt förverkande av en fastighet mot en närstående till en av de misstänkta. Ett av yrkandena om utvidgat förverkande har också riktats mot en annan förverkandesvarande än den misstänkte, vilket är en ny möjlighet med den nya lagstiftningen, säger han.
Yrkan om näringsförbud och företagsböter
Utöver de misstänkta brotten yrkas det i åtalet att de tilltalade ska åläggas näringsförbud på sammanlagt 23 år. Dessutom krävs företagsböter om sammanlagt 18 miljoner kronor mot de inblandade bolagen.
Huvudmannen tidigare dömd
Huvudmannen har tidigare dömts för grov ekonomisk brottslighet och meddelades i slutet av 2022 ett näringsförbud på fem år. Han misstänks nu för överträdelse av detta förbud genom att ha agerat som faktisk företrädare för flera av bolagen i åtalet.
Myndighetssamverkan säkrade ytterligare tillgångar
I ärendet har Ekobrottsmyndigheten samverkat med Skatteverket och Kronofogden, vilket har resulterat i att ytterligare tillgångar på cirka två miljoner kronor har säkrats. Dessa åtgärder har vidtagits med anledning av huvudmannens omfattande skulder till staten.