Fed står inför utmaningar i att se till att inflationen stabiliseras
Den amerikanska centralbankens (Federal Reserve, Fed) arbete med att se till att inflationen stabiliseras på sitt mål om 2 % kan ta längre tid än förväntat. Detta kan också påverka hur mycket räntorna kan sänkas i framtiden, enligt Thomas Barkin, ordförande för Federal Reserve Bank of Richmond.
Långsam återgång till neutrala räntenivåer
I en intervju med Reuters betonade Barkin att han stödde den halva procentenhetens räntesänkning som Fed genomförde förra månaden, och han förväntar sig ytterligare en sänkning med samma belopp innan året är slut. Han uttryckte dock en viss oro över att inflationen kan visa sig vara mer motståndskraftig än vad många investerare och kollegor inom Fed förväntar sig.
Barkin förklarade att även om inflationen inte förväntas öka markant nästa år, finns det en risk att den kan ”fastna” på en nivå högre än önskvärt, vilket skulle begränsa centralbankens förmåga att snabbt återgå till en så kallad neutral ränta. Den neutrala räntenivån, som inte driver varken tillväxt eller avmattning i ekonomin, uppskattas av Fed ligga runt 2,9 %.
Inflation och arbetsmarknaden: en svår balansgång
Trots ett minskat inflationstryck under de senaste månaderna betonar Barkin att inflationen kan förbli svår att tygla under 2025. Han menar att inflationen är ett större bekymmer än arbetsmarknaden just nu. En stark efterfrågan i kombination med en alltmer ansträngd arbetsmarknad kan göra det svårt för Fed att lyckas med den sista ”milen” i att få ner inflationen till målet.
”Det finns faktorer som motverkar att vi når hela vägen fram”
sa Barkin, och pekade bland annat på den ihållande efterfrågan och arbetsmarknadens utveckling som bidragande orsaker till hans oro.
Osäkra faktorer inför framtiden
Feds räntesänkningar kommer att fortsätta att vara beroende av hur ekonomin utvecklas, särskilt under andra halvan av 2025. Barkin lyfte fram att det finns en rad faktorer som kan påverka ekonomin negativt, såsom minskad invandring, vilket kan leda till en stramare arbetsmarknad och därmed ökat lönetryck. Dessutom kan geopolitiska risker, inklusive avglobalisering och regionala militära konflikter, leda till oväntade prischocker.
Barkin varnade också för att konsumenter kan bli mer benägna att göra större köp, såsom hus och bilar, om räntorna sänks för mycket, vilket ytterligare kan driva upp inflationen. Han påpekade att det är avgörande att inflationen återgår till 2 % innan Fed kan återgå till att sänka räntorna till neutrala nivåer.
Utmaningar på arbetsmarknaden
Barkin varnade för att inflationen, trots senaste framgångar, inte är helt under kontroll. Han nämnde till exempel den pågående hamnstrejken på USA
öst- och sydkust, där löneökningar på över 50 % diskuterats, som ett tecken på att lönetrycket fortfarande är starkt. Detta, menade han, är en anledning till att Fed måste vara försiktig med att sänka räntorna för snabbt.
”Det känns som lönetryck”
sa Barkin och noterade att de nuvarande räntesänkningarna snarare bör ses som en omkalibrering av penningpolitiken, snarare än en fullständig återgång till normalisering.
Slutsats
Thomas Barkin varnar för att den amerikanska centralbankens resa mot att få ned inflationen till sitt mål på 2 % kan bli längre och mer utmanande än förväntat. Även om Fed kan sänka räntorna ytterligare under 2024, är det osäkert hur snabbt de kan återgå till den neutrala räntenivån. Risken för ihållande inflation och lönetryck, särskilt med en fortsatt stark arbetsmarknad och oförutsedda ekonomiska faktorer, kan leda till att centralbanken måste fatta svåra beslut under de kommande åren.