Finanstid
Annons

Bönder pressas av prisökningar – matpriser kan stiga

Lantbrukarna varnar för högre matpriser
Dyrare gödsel och diesel riskerar att leda till högre matpriser, enligt Lantbrukarnas riksförbund (LRF). Arkivbild Foto: Johan Nilsson/TT
TT NyhetsbyrånTT Nyhetsbyrån
Pub:
Dela:

Kraftigt stigande priser på diesel och mineralgödsel pressar upp böndernas kostnader, enligt Lantbrukarnas riksförbund (LRF). Det riskerar att ge högre matpriser och påverka tillgången på svensk mat, skriver förbundet i ett pressmeddelande.

Annons

”Kostnaderna i lantbruket har ökat med ett par miljarder de senaste två månaderna”, säger Palle Borgström, LRF:s förbundsordförande.

Det handlar om effekter av stigande priser på diesel och gödsel till följd av störningar i globala handelsflöden till följd av Irankriget, enligt förbundet.

”Våra beräkningar visar att en kostnadsökning på 1 miljard kronor i lantbruket kan motsvara ungefär 1–1,5 procent högre matpriser”, säger Borgström.

”När kostnaderna ökar kraftigt måste priserna få följa med upp – annars riskerar vi att slå ut svensk produktion”, tillägger han.

Missa inte

Mest lästa just nu