Tre av fyra globala företag har en tydlig strategi för att digitalisera sina verksamheter. Ändå kämpar nästan hälften av företagen med att integrera sina olika HR-system. Detta kan förklara varför 40 procent av de anställda i dessa företag har svårt att hantera alla tillgängliga applikationer inom organisationen. Dessa resultat är baserade på en studie utförd av den europeiska HR-tjänsteleverantören SD Worx, som involverade 4 833 arbetsgivare och 16 011 anställda i 16 europeiska länder, inklusive Sverige.
Inom globalt verksamma företag är fokuset på HR-teknik högre än i företag som endast verkar nationellt:
68 procent av svenska respondenter från globala företag har en klar inriktning på digitalisering inom sina organisationer. Hos svenska företag som endast verkar nationellt gör bara 55 procent det.
I Sverige har både globala och nationella företag liknande prioriteringar:
De högsta prioriteringarna inkluderar utbildning av personalen i digitala färdigheter och digitalisering av arbetsplatsen för att förbättra arbetsmiljön. Introduktionen av nya digitala produkter och tjänster rankas som tredje prioritet.
Globala företag satsar mer på att stödja sina anställda och införa HR-teknik för att optimera den digitala arbetsupplevelsen än nationella företag.
Ett behov av att integrera HR-verktyg
För att företagen ska kunna utnyttja de fördelar som deras digitala lösningar erbjuder måste integreringen av dessa lösningar öka avsevärt jämfört med nuvarande nivåer. Som ett exempel på detta påpekar 40 procent av de anställda på internationella företag att de har svårt att hålla jämna steg med den snabba ökningen av digitala applikationer. Å andra sidan hävdar 52 procent av de internationella företagen i undersökningen att deras HR-applikationer är väl integrerade eller helt integrerade. I Sverige är andelen endast drygt 42 procent som rapporterar att deras HR-applikationer är väl integrerade eller helt integrerade. När det kommer till integration av HR-applikationer, rankas Sverige näst sist, strax före Kroatien där endast knappt 42 procent rapporterar om hög eller fullständig integration.
För lokala företag, som verkar enbart inom ett land, är integrationen av HR-applikationer ännu lägre, med endast cirka 30 procent som upplever att deras system är väl eller helt integrerade. Bland svenska företag är den motsvarande siffran ännu lägre, med endast 25 procent som rapporterar om hög eller fullständig integration. Detta understryker att det finns en betydande utmaning när det gäller att förbättra integrationen mellan olika HR-system.