Rottneros tar nästa steg i det beslutade samriskprojektet inom Packaging i Polen. Tillsammans med Arctic Paper har de formellt bildat det 50/50-ägda bolaget för att bygga och driva en fabrik för att producera formpressade fibertråg i stor industriell skala. Projektet följer tidplanen och planeras att starta upp i slutet av 2023.

Investeringen i fabriken väntas uppgå till cirka 230 MSEK och tillverkningskapaciteten förväntas uppgå till cirka 80 miljoner förpackningar per år, vilket är betydligt mer jämfört med anläggningen i Sunne. Bolaget förväntas ha en årlig omsättning på cirka 140 MSEK när fabriken når full produktionskapacitet.

Produktionen kommer att fokusera på högbarriärsförpackningar, som förlänger hållbarheten för livsmedel, men även enklare förpackningar. Trågen är mycket tåliga mot hög värme och passar perfekt för frysta eller kylda livsmedel. Råvaran kommer att utgöras av massa från Rottneros Bruk.

”Det är mycket glädjande att vårt stora projekt tillsammans med Arctic Paper inom hållbara förpackningslösningar i Polen nu tar nästa steg. Syftet är att använda anläggningen som en förebild för att demonstrera såväl den höga kvaliteten som en skalbar och konkurrenskraftig produktion, utöver att förse marknaden med fossilfria förpackningslösningar. Projektet utgör därmed en milstolpe för att visa att teknologin som vi utvecklat i Sunne även fungerar i full industriell skala”, säger Lennart Eberleh, Rottneros vd och koncernchef.