Momsavdrag bostadsrättsförening – Högsta domstolen ger klartecken till större återbetalningar

En principiellt viktig dom från Högsta förvaltningsdomstolen stärker nu bostadsrättsföreningars rätt till större momsavdrag. I mål 7071-24 ger domstolen SBC rätt i en tvist mot Skatteverket – en avgörande vinst som kan innebära miljonbelopp i återbetalningar för föreningar med blandad verksamhet. Det framgår av ett pressmeddelande.

Klar vägledning om moms vid lokaluthyrning

Domen rör bostadsrättsföreningar som exempelvis hyr ut lokaler till företag eller verksamheter där moms läggs på hyran. Enligt tidigare oklar praxis har det varit svårt att avgöra hur stor andel av momsen föreningarna har rätt att dra av.

SBC, Sveriges BostadsrättsCentrum, valde att pröva frågan rättsligt och fick redan i höstas stöd i ett positivt förhandsbesked från Skatterättsnämnden. Skatteverket överklagade, men har nu alltså förlorat i Högsta förvaltningsdomstolen.

Ekonomisk lättnad för tusentals föreningar

För föreningar med både momspliktig och icke-momspliktig verksamhet innebär domen att avdragsrätten nu kan bli större. Det öppnar upp för att föreningar ska kunna få tillbaka delar av tidigare inbetald moms – vilket kan ge ett direkt tillskott i föreningens ekonomi.

– Det här är en stor och viktig seger. SBCs mål är att påverka rättsläget och skapa bästa möjliga ekonomiska förutsättningar för bostadsrättsföreningar, säger Emil Lundström, vd på SBC.

Skatteverket tvingas tänka om

Enligt domen måste Skatteverket framöver beakta hur stor del av föreningens totala verksamhet som faktiskt avser momspliktig uthyrning. Det innebär att schablonberäkningar med liten eller ingen avdragsrätt inte längre kommer att accepteras i samma utsträckning.

– Domen stärker föreningarnas möjlighet till rättvisa och korrekta momsavdrag. Vårt mål har hela tiden varit att stå upp för våra kunders intressen och skapa tydlighet i tillämpningen av momslagstiftningen, säger Jenny Söderberg, ekonomisk expert på SBC.


FAQ – Momsavdrag för bostadsrättsföreningar

Vad innebär domen konkret?
Bostadsrättsföreningar med blandad verksamhet får rätt att dra av en större andel av ingående moms, särskilt vid momspliktig uthyrning av lokaler.

Vilka föreningar berörs?
Alla föreningar som bedriver så kallad blandad verksamhet – det vill säga både momsfri och momspliktig verksamhet – berörs.

Hur mycket kan en förening få tillbaka?
Det beror på föreningens momspliktiga andel. För vissa kan det röra sig om hundratusentals eller till och med miljonbelopp.

Måste föreningen göra något nu?
Ja, det kan vara läge att se över tidigare momsavdrag och kontakta en skatteexpert eller SBC för rådgivning.

Är detta en tillfällig förändring?
Nej. Domen från Högsta förvaltningsdomstolen är prejudicerande och skapar en ny praxis för hur momsavdrag ska beräknas framöver.